Propozycje zadań do gazetki szkolnej "TUZINEK" nr 4

Witamy Was w Tygodniu Bibliotek!
Cieszymy się, że już ponad 40 osób zdecydowało się wziąć udział w naszym konkursie online "Czy dobrze znasz szkolną bibliotekę Dwunastki?" Konkurs trwa do 15 maja, do północy. (szczegóły w poprzednim poście) Czekamy!
W maju chcemy wydać kolejny numer naszej gazetki "TUZINEK", na którego łamach znajdą się również artykuły o książkach, blogach czytelniczych i bibliotekach. Wszystko z okazji.... Tygodnia Bibliotek!
Poniżej przedstawiamy propozycje, które możecie zrealizować i mieć udział we wspólnym redagowaniu naszej gazetki! Dla niezdecydowanych polecamy "Ruletkę", która pomoże wylosować zadanie! Możecie przesłać również swoje pomysły.
Wszystkie materiały przesyłajcie do 22 maja na adres: alampa@sp12w.edu.pl  
Czy to w formie tekstu, zdjęcia, rysunku, schematu, rebusu, krzyżówki! Czekamy z niecierpliwością, ale nie taką nerwową. Taką "Ojej, ale będzie super, ciekawe co przyślą, co wymyślą, ale piękny rysunek, o jakie ciekawe zadanie - czy ja sama umiem je rozwiązać?" Taka niecierpliwość i ekscytacja - jak w nowym miejscu w górach. "Ale widok!"
Zapraszamy do współpracy!

Propozycje:
1. Czy znasz jakieś ciekawe blogi o książkach i czytaniu? A może sam/sama taki prowadzisz? Koniecznie się pochwal swoją czytelniczą działalnością.
2. Przygotuj tytuł ulubionej książki, korzystając z aplikacji Typo Polona http://typo.polona.pl/pl/ i prześlij na maila.
3. Stwórz zadanie o synonimach dla Czytelników gazetki. Co to może być za tytuł? "Szkoła władcy Plamy" - oczywiście "Akademia Pana Kleksa"... Baw się dalej!
4. Jak mogłaby wyglądać książka - czekolada, a może książka - owoc. Jeśli tak, to jaki? Czy w miarę czytania jej przybywa czy ubywa? A gdzie tekst? Jak może wyglądać?
5. Które z polskich książek są lekturami obowiązkowymi w zagranicznych szkołach? Wiem, że na Węgrzech w kanonie lektur  jest "Quo vadis" Sienkiewicza, może wiecie o innych tytułach?
6. Jeśli możesz i znasz kogoś takiego, przeprowadź wywiad z pisarzem, poetą, antykwariuszem, księgarzem lub wydawcą (około 10 pytań).
7. Zapytaj domowników, koleżanki, kolegów czy okładka ma duże znaczenie przy wyborze lektury? Czy może mieć decydujący wpływ - czytam - nie czytam! Na co jeszcze zwracacie uwagę?
8. Przyjmujemy jeszcze Wasze zdjęcia (z rodziną, zwierzątkami, ulubionym pluszakiem) akcja pt. "Czytam, bo mam czas".
9. Lubimy krzyżówki, rebusy, zadania matematyczne, rysunki - to zawsze aktualne, przy tworzeniu każdego numeru gazetki!
10. Szukamy  kandydata na "Zwierzaka numeru" - może to być chomik, świnka morska, pies lub kot (razem też), patyczak we wdzięcznej pozie wśród patyków (przy okazji zagadka - gdzie on jest?). Zwierzątko może być własne, może być babci, wujka, cioci. Narysujcie lub zróbcie zdjęcie i opiszcie w kilku zdaniach - jak wygląda, co lubi robić, może trochę psoci, może była jakaś zabawna przygoda, w której odegrał główną rolę. Dlaczego go lubicie, albo pomimo pewnych cech wciąż wydaje Wam się sympatyczny :)

Ruletka dla niezdecydowanych lub tych, co lubią takie zabawy: