Wspominamy Adama Mickiewicza

Dzisiaj, 26 listopada wspominamy Adama Mickiewicza w 165 rocznicę jego śmierci.
Kto to był? Wielki poeta, wieszcz narodowy. Ale nie tylko – był również działaczem politycznym, publicystą. Pięknie łączył poezję ducha z prozą życia. 
W szkole podstawowej omawiane są jego dzieła: Pan Tadeusz, Dziady cz. II i inne utwory. 
Jak wielki to musiał być człowiek, świadczy liczba pomników w wielu polskich miastach. W Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu, w Krakowie na Rynku Głównym.  Poza granicami naszego kraju pomniki Mickiewicza możemy znaleźć w Paryżu (Francja), w Petersburgu (Rosja), Weimarze (Niemcy) i Burgasie (Bułgaria). W Rzymie możemy przejść się ulicą noszącą imię poety.
W Poznaniu znajduje się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, a w Częstochowie – teatr. A może widzieliście już podczas górskich wypraw Wodogrzmoty Mickiewicza? To wodospady w Tatrach Wysokich. Tam woda pokazuje, jakim jest głośnym żywiołem!
Nawet kosmos sławi imię naszego poety. Krater uderzeniowy znajdujący się na powierzchni Marsa otrzymał nazwę Adam Mickiewicz. Krater ma średnicę 115 km, a imię wybrała Międzynarodowa Unia Astronomiczna.
W naszej Dwunastce mamy ośmiu Adasiów.
Wielkiego wieszcza wspomniały uczennice: Julia, Nadia, Nina, Olga i Wiktoria, tworząc jego portrety w różnych technikach i konwencjach.