Szkolne Biblioteki Dwunastek

    Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych poprosiłam drogą mailową nauczycieli bibliotekarzy z Dwunastek z różnych miast o odpowiedź na zadane pytanie. Co nas łączy? Co nas różni? Odpisały nam Dwunastki z Olsztyna i Częstochowy – obie to 220 km odległości od Warszawy, choć w innych kierunkach. Otrzymaliśmy także maila z Dwunastki z Dąbrowy Górniczej, do której jest około 300 km oraz prawie po sąsiedzku – z Otwocka.

    Wśród imion Pań bibliotekarek mamy: Alicję, Annę, Bożenę, Dorotę, Justynę, Wandę, Wiesławę i dwie Panie o imieniu Ewa. Najwyżej, bo na 2 piętrze znajduje się biblioteka w SP 12 w Częstochowie. Widok z okien to ściana kamienicy oraz dachy Starego Miasta. Trzy biblioteki znajdują się na 1 piętrze – w tej w Olsztynie z okien rozpościera się widok na cztery strony świata. Można podziwiać zieleń parków, skwerów, a w oddali znajduje się osiedle bloków mieszkalnych. Na wysokości 1 piętra znajduje się również biblioteka w Dąbrowie Górniczej oraz w Otwocku – tutaj okna wychodzą na główną ulicę i park miejski. Nasza biblioteka znajduje się na poziomie – 1, a z okien można zobaczyć małe boisko, na którym w pogodne dni bawią się dzieci.
    Główne ściany bibliotek są różnie zaaranżowane. U nas jest tapeta z gwiazdozbiorami i monitor. W Olsztynie prezentowane są reprodukcje słynnych obrazów oraz prace uczniów. W Częstochowie całą bibliotekę wypełniają książki, również główna ściana to półki z lekturami. W Otwocku to rysunek wiosennego krajobrazu i drzewa z sowami oraz motylkami. W Dąbrowie Górniczej na głównej ścianie znajdują się ryciny z legendami miasta oraz rysunki przedstawiające okładki książek – autorstwa pani Bożeny. Ta szkolna biblioteka posiada dwa pomieszczenia – wypożyczalnię i czytelnię zwaną Kindloteką. Na wyposażeniu znajdują się dwa komputery, siedem czytników - kindli oraz siedem tabletów. Do dyspozycji nauczycieli i uczniów są także roboty Dash i Aleksa oraz mata edukacyjna. Szkoła uczestniczy w programie pod patronatem firmy Amazon. My mamy komputer oraz monitor interaktywny, w częstochowskiej bibliotece są cztery komputery oraz dwanaście tabletów, w otwockiej cztery komputery dla uczniów i dwa dla bibliotekarzy oraz laptop. 
    Dwie biblioteki podsiadają  księgozbiory liczące po 11 tys. książek – Dąbrowa Górnicza i Otwock. To największe z przedstawianych tutaj bibliotek Dwunastek. Najmniejszy, to nasz – 7 600 egzemplarzy. SP 12 Częstochowa posiada księgozbiór liczący 8 tys. egzemplarzy, a Olsztyn o 400 egzemplarzy więcej. Ze względu na język francuski, którego się uczymy w naszej warszawskiej Dwunastce, posiadamy książki, czasopisma i gry w tym języku. W Dąbrowie Górniczej panie bibliotekarki wzbogacają księgozbiór o książki w języku rosyjskim, a także przybliżające wschodnie kraje, z którymi sąsiadujemy, tj. Ukrainę, Rosję i Białoruś. W otwockiej bibliotece czytelnicy mogą wypożyczać nie tylko książki, również audiobooki, czasopisma, płyty CD oraz gry rozwijające słownictwo. SP 12 Olsztyn posiada opracowania naukowe z różnych dziedzin nauki i kultury oraz czasopisma.
    Co kolekcjonujemy? My zbieramy pocztówki z całego świata. Mamy też kolekcję sów, które powstają w ramach zajęć lekcji techniki. Malowane sowy wykonane przez uczniów są też w bibliotece SP 12 w Otwocku. Tutaj też znajduje się kolekcja pięknych kwiatów, dzięki nim w bibliotece jest zielono i kolorowo!
    Uczniowie we wszystkich bibliotekach biorą udział w zajęciach, lekcjach i warsztatach. Lubią też przyjść porozmawiać o przygodach i swoich sukcesach, poskładać origami, malować i pomagać paniom w pracach bibliotecznych, korzystają również z komputerów. W Częstochowie odbywają się warsztaty fotograficzne, a w Dąbrowie Górniczej zajęcia z elementami biblioterapii i bajkoterapii. U nas odbywają się spotkania klubu „Kraina Książek”, jest również siedziba redakcja gazetki „Tuzinek”. W Otwocku działa „Pogotowie Lekcyjne” dla uczniów, prowadzone są zajęcia relaksacyjne, a także prezentacje bajek Teatrzyku Kamishibai. W każdej z bibliotek odbywają się też konkursy i obchody m.in.: Dzień Kropki, Dzień Głośnego Czytania, Dzień Postaci z Bajek. W Częstochowie – „Savoir-vivre” oraz „Brzechwałki”. Dąbrowa Górnicza organizuje regionalny konkurs czytelniczy oraz konkurs literacko-plastyczny „Chce się żyć”. U nas cykliczny to „Cogito ergo sum”, online „Mistrz Wyszukiwania Informacji” oraz „Detektywi Dwunastki”.
    Biblioteki mocno angażują się w proces edukacji i wychowania. O wydarzeniach, które mają miejsce w bibliotekach, można na stron internetowych szkoły i fanpage’ach. SP 12 Warszawa i SP 12 Otwock prowadzą blogi na bloggerze.
Kontakt z innymi bibliotekami Dwunastek inspiruje, daje energię do działania. Możemy sobie wyobrazić, że w tym samym czasie, gdzieś daleko, w innej Dwunastce cała klasa trzecia przyszła po lekturę, w innej ktoś chciał porozmawiać o przeczytanej książce, a w kolejnej - odbywają się właśnie warsztaty. Jest na świecie wiele Krain Książek, a w każdej z nich wielu bohaterów. My należymy do Dwunastkowej Krainy Książek.
Składam serdeczne podziękowania dla Pań z bibliotek SP 12 Częstochowa, SP 12 Dąbrowa Górnicza, SP 12 Olsztyn oraz SP 12 Otwock za miły kontakt i wymianę korespondencji.

                                                    Alicja Lampa nauczyciel bibliotekarz SP 12 Warszawa

 SP 12 w Dąbrowie Górniczej:



 
SP 12 w Otwocku: 


SP 12 w Częstochowie: