Noc Muzeów

Z muzeami jest tak, że są, po prostu! Mijamy je wielokrotnie, wiemy gdzie się znajdują. Czasem zaskoczy nas wiadomość, że na końcu ulicy jest maleńkie muzeum! Naprawdę??? 
Noc Muzeów to zmienia! Miejsca, które mijaliśmy codziennie zaczynają tętnić życiem, ustawiają się długie kolejki, a z wnętrza dociera gwar! Niektórzy z uczniów brali udział wraz z rodzicami w tym kulturalnym wydarzeniu, bawili się w gry i podejmowali różne aktywności, które tego wieczoru zostały zaproponowane odwiedzającym. A kto zgadnie, gdzie zostało zrobione to zdjęcie?

Muzea to piękne budynki, czasem tak zabytkowe, że same w sobie są muzeami! Inne zupełnie nowe, przestrzenne, oryginalne w formie. Każde - pełne eksponatów, rzeźb, obrazów, pamiątek, map, mebli, ubiorów czy sprzętów. Muzea są otwarte dla wszystkich! Zapytaliśmy uczniów, czy znają muzea i jakie – odpowiedzi było mnóstwo! Muzea są znane! Przygotowaliśmy gazetkę na temat muzeów. Wybraliśmy książki o słynnych miastach i ich atrakcjach. Zauważcie, że muzea zawsze wymieniane są wśród atrakcji do zwiedzania! Zaprezentowaliśmy również pocztówki, które przedstawiały budynki lub wnętrza muzeów.

Do szkolnej gazetki Ania D. z klasy 8b przygotowała piękny ilustrowany słowniczek ukraińsko-polski. Oto słówko związane z muzeami:

Dla naszej szkolnej biblioteki muzea są ważne. Przyjaźnimy się! Realizując projekt Napisz do mnie kilka słów wiele muzeów odpowiedziało na nasze zaproszenie, przesyłając pocztówki. Wymieńmy je ponownie pisząc DZIĘKUJEMY!

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
Muzeum Historii Katowic
Muzeum w Przeworsku - Zespół Pałacowo-Parkowy
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum w Łowiczu
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie