W klasie 4b odbyła się kolejna lekcja biblioteczna, w ramach zajęć języka polskiego. Rozmawialiśmy o dawnych bibliotecznych katalogach szufladkowych i współczesnych - dostępnych przez internet. Zauważyliśmy różnice i podobieństwa, doceniliśmy dawny klimat i dzisiejszą wygodę!
Potem każdy wcielił się w rolę bibliotekarza, który opracowuje, opisuje książkę według ściśle określonych zasad. Bibliotekarz nie wybiera ulubionej tematyki, musi opracować każdy egzemplarz. Lekko się wzdryga przed opracowaniem encyklopedii o pająkach, nawet jeśli ma objawy arachnofobii. I przechodzi do opisu! Tak było w klasie 4b - każdy wziął się do pracy, bez grymasów i humorów.
Aby przygotować dobrze kartę katalogową trzeba książkę poznać. Sprawdzić, czy była tłumaczona z obcego języka i czy jest ilustrowana. Ważne, aby poznać wydawnictwo i miasto, w którym została wydana. Na karcie katalogowej podaje się również liczbę stron i wysokość grzbietu! Tak, używaliśmy do tego celu linijki i mierzyliśmy książkowy grzbiecik! Wszystkie te ważne informacje, zostały podane w odpowiedniej kolejności z zachowaniem znaków interpunkcyjnych. I tak w ciągu godziny lekcyjnej powstało ponad 20 kart katalogowych w klasie 4b! Brawo!
Wszystkie karty pięknie wypełnione zostały wklejone do zeszytów, na pamiątkę tego miłego bibliotecznego spotkania i ku pamięci!