Z LITER UKŁADAM TYTUŁY - zabawa dla Pierwszaków

W poniedziałek zaproponowaliśmy uczniom klas pierwszych zabawę wspomagającą czytanie. Nazwaliśmy ją "Z liter układam tytuły". Dzieci wybierały ulubione książki z półki i korzystając z drewnianych literek układały pracowicie ich tytuły. Czasem "W" udawało "M" zupełnie jak w wierszyku Juliana Tuwima! U nas "N" chciało być "Z". Często poszukiwane było "T" oraz "L". Zdarzyło się również, że do litery "A" musieliśmy dopisać ogonek, żeby było bardziej "Ą"! W zabawie wzięło udział bardzo wielu uczniów! Dziękujemy! Wkrótce powtórzymy zabawę z literkami, choć zadania będą inne! Zapraszamy! 



Lekcja biblioteczna w Bibliotece Publicznej nr 44

W słoneczny jesienny poranek 8 października 2024 r. udaliśmy się z klasą 3a wraz z wychowawcą do zaprzyjaźnionej Biblioteki Publicznej nr 44. Dzieci mogły po drodze poznać okolicę i drogę do biblioteki. Niektórzy korzystają już od dawna z księgozbioru tej wypożyczalni. Na miejscu przywitała nas pani Karolina, która przedstawiła uczniom ciekawe książki. Naukowe, z których można dowiedzieć się wiele rzeczy o świecie zwierząt, kosmosu czy kolei, a także takie, które poprawią każdemu humor! Był czas zwiedzić bibliotekę! Jest tam wiele zakamarków, a każdym mnósssstwo książek! Klasa 3a z zaangażowaniem brała udział w zajęciach! 
Na zakończenie - niespodzianka! Każdy mógł wybrać sobie książkę z pewnej tajemniczej półki na kółkach i zabrać ze sobą! Na zawsze! 
Promowaliśmy czytelnictwo wracając ulicą Górnośląską do naszej Dwunastki. Niektórzy zerkali do książek, łowiąc słowa w czasie spaceru! Każdy, kto spojrzał - na pewno pomyślał "Ale fajna zaczytana klasa". To był bardzo książkowy poranek klasy 3a! 




Nowości zakupione z NPRCz

W naszej bibliotece wciąż przybywa nowości. Na początek przeznaczyliśmy na nie dwie półki, które szybko się zapełniły. A co najlepsze - czekamy na kolejne paczki z książkami!!! Dofinansowanie na nowości otrzymaliśmy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Każda książka jest opracowywana i wpisywana do programu bibliotecznego MOL, otrzymuje numer inwentarzowy i kod kreskowy. W transporcie i prezentowaniu nowości pomaga profesjonalny wózek biblioteczny, który również jest świeżym nabytkiem. Kiedy przywiozła go firma kurierska był zapakowany w papier. Uczniowie mieli kilka pomysłów, co może być w paczce. Nowe książki! Wielu odgadło, że półka... lecz nikt nie wiedział, że na kółkach. Inspirujący pomysł, na który wpadła jedna z czytelniczek to - kominek! Nasza wyobraźnia poszybowała - jesienny wieczór, kocyk, książki i ... ciepło z kominka! Przestaliśmy żałować minionego lata :)



Nowości wzbudzają zainteresowanie, to znikają z półki - wypożyczone, to wracają już przeczytane! Cieszymy się, słysząc wesołe okrzyki: "O mamy to w naszej bibliotece! Nie widziałam tego wcześniej!", "Ale super, to najnowsza część tej serii!", "Proszę pani, mogę wypożyczyć??"
Zapraszamy do czytania!

Lekcje biblioteczne w klasie 4b.

Klasa 4b przyszła do biblioteki z nauczycielką języka polskiego. Tu odbyła się zaplanowana wcześniej lekcja biblioteczna. Uczniowie dowiedzieli się wiele o pracy bibliotek różnego typu, choć dużo już wiedzieli! Omówiliśmy biblioteki domowe, publiczne, uniwersyteckie, a także cyfrową Polonę! Obejrzeli stary papierowy katalog, poćwiczyli układanie książek stosując alfabet i utrwalając wiedzę. Przypominamy, książki układamy według nazwisk autorów!!!


W kolejny dzień do klasy 4b udała się pani Alicja, wprost z biblioteki. Z rewizytą i siatką książek. W sali 54 w bardzo dobrych warunkach uczniowie wypełniali karty katalogowe. Każdy do innej książki! Jak prawdziwi bibliotekarze!!! W ten sposób poznali zawartość karty katalogowej i mogli ją porównać do współczesnych opisów książki, które znajdują się w katalogach online bibliotek publicznych. Karty zostały wklejone do zeszytów, ku pamięci! Gratulujemy cierpliwości i chęci poznawania tajników biblioteki! 

Akcja biblioteczna SKARBY BIBLIOTEKI

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w pierwszych dniach października odbyła się akcja biblioteczna SKARBY BIBLIOTEKI.  Uczniowie wzięli udział w poszukiwaniach ukrytego w srebrnych kuferkach skarbu. Każda ścieżka składała się z 10 zadań, które wymagały spostrzegawczości, wiedzy i orientacji w księgozbiorze naszej Krainy Książek. 

Oto kilka przykładów zadań:

  • Podejdź do półki z książkami francuskimi. Znajdź dużą czarną książkę pod tytułem L'Arboretum. Między kartkami znajdziesz kolejną wskazówkę.
  • Podejdź do półki z czasopismami. Na gazetce znajdziesz przypięte koperty, wybierz tę ze znakiem zapytania. Przeczytaj kolejną wskazówkę.
  • Podejdź do półki ze słownikami. Po prawej stronie znajdziesz mały żółty słownik ŁACIŃSKI, a w nim kolejną karteczkę. Jesteś w połowie drogi do skarbu!!!
  • Znajdź na parapecie dużą niebieską książkę pod tytułem Ale odlot, otwórz ją na stronie 62. Żółta kartka jest kolejną wskazówką dla Ciebie. 
  • Znajdź w słowniku języka francuskiego znaczenie wyrażenia six citrons. A może wiesz, co znaczy? Podejdź do tablicy i znajdź odpowiedni obrazek. Bądź uważny, nie pomyl karteczek! Przeczytaj umieszczone tam wskazówki.
  • Znajdź szufladę oznaczoną dekoracyjną literą B. Otwórz ją i znajdź srebrne pudełeczko ze skarbem!
  • Otwórz kuferek i ułóż z liter słowo, które mówi o skarbie w bibliotece. Przyklej gotowy wyraz do tablicy Skarbów. Brawo!!! Jeden z kilku skarbów biblioteki - dzięki Twoim poszukiwaniom został odnaleziony!

W naszej akcji wszystkie Skarby zostały odnalezione! Było ich 10! Prezentujemy je teraz na gazetce bibliotecznej na korytarzu.
Czyż nie jest Skarbem 
piękna powieść,
przejmujący wiersz,
wesoły komiks 
i przynosząca ulgę cisza?

Dziękujemy za udział w zabawie! 





W KRAINIE KSIĄŻEK - konkurs!

 Regulamin:
1. Konkurs organizowany jest przez bibliotekę szkolną dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej nr 12 im. Powstańców Śląskich w Warszawie.
2. Celem jest:
- przedstawienie uczniom bohaterów literackich i sylwetek pisarzy;
- doskonalenie umiejętności wyszukiwania informacji;
- promocja biblioteki i nowości zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
3. Konkurs rozpoczyna się 7 października 2024 r. (poniedziałek) i trwa przez 8 tygodni - do 2 grudnia 2024 r. 
4. W każdy poniedziałek uczniowie odbierają karty pracy w bibliotece szkolnej. Na kartach są pytania oraz zadania, a także miejsce na odpowiedź i podpis ucznia.
W ciągu 7 dni kartę z odpowiedziami należy dostarczyć do biblioteki szkolnej. Ostatnia karta zostanie wydana 25 listopada, a ostateczny termin jej zwrotu to 2 grudnia 2024 r. 
5. Poszukując odpowiedzi i rozwiązań uczeń może skorzystać z księgozbioru biblioteki, prosić o pomoc bibliotekarza w wyszukiwaniu trudniejszych pojęć, pytać kolegów i nauczycieli, rodziców oraz przeszukiwać zasoby internetu.
6. Osoby, które zrealizują najwięcej zadań otrzymają dyplomy i nagrody. 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!