Gazetka promująca czytanie - czytaMY!



Przygotowaliśmy gazetkę promującą czytanie. Jako dekorację korytarza, a także jako informację, inspirację dla rodziców uczniów - w dniu zebrania.
Wielkie papierowe drzewo zostało przypięte do tablicy na dolnym korytarzu. Znalazło się również miejsce na Sowę w dziupli. To takie pozdrowienie z biblioteki, gdzie mieszka cała kolekcja Sów. Pamiętacie? Sowa Mądra Głowa!
Do gałęzi drzewa jak liście - zostały dopięte książeczki, które wycięli uczniowie z kl. 8b. Napis u dołu drzewa pokolorowały uczennice klasy 8b. Tablice opisujące to, co zyskujemy dzięki czytaniu - kreatywność, rozwój, empatię itd. - zrobiła Olga z kl. 8b i Lidka z kl. 7. 
Tytuły książek, które czytamy wypisywaliśmy na przerwach. Brali udział starsi uczniowie oraz ci najmłodsi, dla których pisanie jest wysiłkiem.

Ktoś mógł powiedzieć - ale dziś w bibliotece bałagan! Tak! Był! Twórczy bałagan przy wycinaniu i pisaniu. Ale jaki efekt! 
I tak cały dzień spędziliśmy mówiąc, pisząc o książkach, wspominając książki, polecając innym najlepsze tytuły! 
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę twórczą pracę!

Literowa zabawa - kolejna odsłona!

Literowe zabawy są bardzo ciekawe. Bez względu na wiek grających! Wszyscy chcą układać litery, szukać rozwiązań, odkrywać sens wyrazów! W październiku zaproponowaliśmy najmłodszym uczniom układanie tytułów. Dla uczących się czytać i pisać było to świetne ćwiczenie! 
W listopadzie zmieniliśmy grę. Była również literowa, ale... Konkretne tytuły zostały ukryte w srebrnych skrzyneczkach. Trzeba było pomyśleć i je ułożyć - a rozwiązanie możliwe tylko jedno!!! Nie było łatwo! Szczególnie w przypadku, kiedy wyrazów w tytule było więcej. Drugim etapem zabawy było znalezienie książki o tym konkretnym tytule na półce! To świetna promocja zakupionych książek z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 
Bardzo wiele osób wzięło udział w naszej zabawie. Byli tacy, którzy chcieli - i ułożyli wszystkie tytuły ukryte w 15 skrzyneczkach. Igor z kl. 5b nie tylko ułożył wszystkie, ale pomógł pod koniec zabawy uporządkować pomieszane literki w pudełkach. To była praca wymagająca wytrwałości i cierpliwości. Dziękujemy!
W planie mamy kolejną zabawę literową!


Lekcja biblioteczna w kl. 4a

19 listopada 2024 r. spotkaliśmy się z uczniami kl. 4a oraz nauczycielką j. polskiego w bibliotece. Uczniowie świetnie znają naszą Krainę Książek, jednak była to okazja do rozmowy o różnych bibliotekach i o tym, co udostępniają czytelnikom. Przypomnieliśmy sobie alfabet i zasady układania książek na półkach. Według nazwisk autorów! Chociaż jest wrażenie, że tytuły łatwiej się pamięta niż nazwiska! Ale czy na pewno?
Były zadania, które uczniowie realizowali w grupach. Najpierw łatwiejsze - z wyrazami. Potem zabawa w bibliotekarza, który musi znaleźć książki pasujące do zadanego tematu. Najtrudniejsze zadanie to układanie książek według wcześniej ustalonej zasady! 
To była wyjątkowa lekcja języka polskiego. Brawo dla klasy 4a! 


Konkurs Książkowy Bingo wystartował!

Ogłoszony 12 listopada 2024 r. biblioteczny konkurs Książkowe Bingo o zwierzętach już wystartował! Rozdaliśmy tabelki Bingo dla uczestników z klas 2 i 3. Na jednej z półek wyznaczyliśmy specjalne miejsce na konkursowe książki - żeby łatwo było je znaleźć! Uczniowie przychodzą wypełniać karty z zadaniami, zbierają pieczątki. Dotychczas rozwiązanych zostało 35 kart z zadaniami! Chłopcy z klasy 3a lubią siedzieć razem i czytać. Atmosfera jest bardzo czytelnicza!

Mamy już pierwsze BINGO. Właściwie dwa - u Zosi i Aleksandry z kl. 3a! Brawo!!! 
Nie denerwujcie się, spokojnie czytamy dalej! Jest jeszcze mnóstwo czasu!!!

Lapbooki klasy 2a - wystawa

Uczniowie klasy 2a omawiali na lekcjach książkę "Psie troski". Zrobili kolorowe lapbooki, które wymagały dużo zaangażowania. We współpracy z wychowawcą klasy w bibliotece powstała wystawa tych prac. 

18 listopada 2024 r. spotkaliśmy się w bibliotece, żeby jeszcze raz omówić, przypomnieć sobie i podkreślić najważniejsze tematy z tej lektury. Klasa odpowiedziała na pytania, które przygotowała p. Alicja. Dowiedzieliśmy się, gdzie rozgrywa się akcja książki, jak nazywają się główni bohaterowie i jakie były najważniejsze wydarzenia. Czas potrzebny do przeczytania książki był bardzo zróżnicowany. Jedni czytali tydzień, innym wystarczyły trzy wieczory! Uczniowie podali najważniejsze zasady, jak stworzyć lapbooka oraz jakie materiały są potrzebne. Odpowiedzieli również na inne pytania. 

Spotkanie było bardzo książkowe. Za tydzień widzimy się ponownie, a jaki będzie temat? To niespodzianka!

Ciekawe wydarzenia w pobliżu!

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście organizuje różne ciekawe wydarzenia! Są wśród nich zajęcia plastyczne, gry planszowe, także spotkania z podróżnikami czy poetami! 
Zajrzyjcie koniecznie na stronę internetową Biblioteki. Klikając w poszczególne dni na kalendarzu - dowiecie się, kiedy i co, a także w której placówce się odbędzie! Może to bardzo blisko Waszego domu, a może tuż za rogiem? Zapraszamy w imieniu Organizatorów!
https://www.biblioteka.waw.pl/wydarzenia
Plakaty z wydarzeniami prezentujemy również w holu szkoły i na gazetce bibliotecznej przy sekretariacie.



Szkolna gazetka TUZINEK nr 1

Tuzinianie i Tuzinianki! 

Drodzy Czytelnicy i Redaktorzy! To pierwsza gazetka w tym roku szkolnym. Nie jest łatwo po wakacjach wpaść w rytm obowiązków. Minęły dwa miesiące, mamy złotą jesień i już przyzwyczailiśmy się do porannego wstawania, systematycznej nauki, rozwijania swojego hobby, uczestniczenia w różnych kursach i aktywnościach pozalekcyjnych.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią gazetki.  Na stronie 3 przedstawia się Rada Samorządu Uczniowskiego. Tola przybliża Wam atrakcje Paryża, a Pierwszaki opowiadają o swoich szkolnych wrażeniach. Prezentujemy prace literackie: frazeologizmy przedstawia Krzyś, a Heraklesa – Anton. Wiersz o nowym koledze w klasie napisały Greta i Ida z 4b. Są również krzyżówki, rebusy, a także galeria fotografii i rzeczy znalezionych w bibliotece. Pięknie prezentują się projekty okładek książkowych narysowane przez uczniów klasy 6a.

Nie przedłużając wstępu – zapraszamy do czytania i tworzenia kolejnego numeru TUZINKA!

                                                                        Redakcja 

Link do gazetki w formacie PDF: Tuzinek1_68pazdziernik24www.pdf

Link do gazetki z szelestem kartek: https://pubhtml5.com/ulmp/cacy/

Gazetka ukazała się również w formie papierowej. Ta tradycyjna forma przyciąga Czytelników i zachęca do czytania, motywuje do działania.

Książkowe Bingo o zwierzętach - konkurs czytelniczy dla klas 2-3

Książkowe Bingo o zwierzętach dla klas 2-3

Biblioteka szkolna SP 12 w Warszawie organizuje konkurs czytelniczy dla uczniów klas 2-3.
  • Konkurs rozpoczyna się 12 listopada 2024 r. i trwa do 28 lutego 2025 r.
  • Każdy uczestnik konkursu otrzymuje kartę z tabelką BINGO (do odbioru w bibliotece szkolnej od 12 listopada), zapoznaje się z listą książek konkursowych. Lektury wybiera tak, aby ich tytuły tworzyły na karcie linie proste lub ukośne, zgodnie z instrukcją na karcie.
  • Książki można wypożyczać w naszej bibliotece, w publicznej lub korzystać z domowego księgozbioru. 
  • Po przeczytaniu książki uczestnik zgłasza się do biblioteki, w celu rozwiązania zagadek. Do każdej książki przygotowany jest inny zestaw pytań. Pytania są punktowane.
  • Po rozwiązaniu zagadek z jednej książki, uczestnik otrzymuje jedną pieczątkę na tabeli Bingo.
  • Podpisaną kartę można oddać po zrealizowaniu jednego Bingo (cztery tytuły w linii), można czytać dalej zbierając pieczątki do kolejnego Bingo na osobnej karcie. 
  • Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody.
          Zapraszamy do udziału!!!
Lista książek do wyboru:
1. Tajemnica dinozaura - Martin Widmark, Helena Willis (5 pytań)
2. Tajemnica zwierząt - Martin Widmark, Helena Willis (5 pytań)
3. Tajemnica zaginionej kotki - Beata Sarnowska (10 pytań)
4. Żabek i Ropuch. Razem - Arnold Lobel (5 pytań)
5. Pięciopsiaczki - Wanda Chotomska (5 pytań)
6. Pułapka na ktosia - Ewa Nowak - seria Czytam sobie poziom 3 (5 pytań)
7. Nim przyjdą słonie - Łukasz Orbitowski - seria Czytam sobie poziom 3 (5 pytań)
8. Oko w oko z diplodokiem - Joanna Jagiełło - seria Czytam sobie poziom 2 (5 pytań)
9. Złota rybka - Justyna Bednarek - seria Czytam sobie poziom 2 (5 pytań)
10. Brygada Brawurowych Kur część 1 - Adam Skrodzki (5 pytań)
11. Kocie historie - Tomasz Trojanowski (10 pytań)
12. Magiczny domek na drzewie. Tygrysy o zmierzchu - Mary Pope Oshborne (5 pytań)
13. Alfred Wiewiór i posążek faraona - Agnieszka Stelmaszyk (5 pytań)
14. Kocia szajka i gondola przemytników - Agata Romaniuk (10 pytań)
15. Ferdynand Wspaniały - Ludwik Jerzy Kern (10 pytań)
16. 120 przygód Koziołka Matołka księga 1 - Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz (5 pytań)

Wystawa książek

W naszej szkolnej bibliotece systematycznie organizujemy wystawy książek. Po każdych zakupach prezentujemy nowości uczniom. Rozkładamy na stołach jeszcze pachnące farbą drukarską egzemplarze. Mamy też śliczne pudełeczka i funkcjonalne podpórki na książki. Dzięki nim można mieć wrażenie, że kochająca sztukę Mona puszcza do nas oko, a Gekon wesoło podśpiewuje tupiąc łapką. 
Taka wystawa to zaproszenie do oglądania i wypożyczania! Zachwyt uczniów jest szczery, a zaskoczenie - pozytywne. Motywuje do czytania!

Mamy również gablotkę - tablicę na korytarzu przed sekretariatem. Oprócz tego, że można przypiąć tam ważne informacje, ogłoszenia i prace uczniów - można włożyć tam książki! Tablica jest oszklona, książki są widoczne i bezpieczne. Kiedy jakiś Czytelnik pyta o książkę z gablotki, bierzemy mały kluczyk z szuflady biurka i otwieramy "skarbiec". Zazwyczaj potrzebna jest pomoc osoby zainteresowanej - książki po otwarciu chcą wyskoczyć... do ludzi, do czytelników... hop ... hop! 

Ostatnio zamieszkały tam na kilka dni książki, które zostały zakupione "na życzenie". W bibliotece był wielki słój, do którego każdy mógł wrzucić kartkę z tytułem polecanej książki. Wiele z tych kartek zostało wziętych pod uwagę przy zamawianiu książek. Przypomnieliśmy tym, którzy czekali na te tytuły - że już są i można czytać! 

W ramach zakupów z NPRCz zasięgnęliśmy również opinii Rady Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiciele SU przygotowali listę książek wartych zakupu. To też świetny temat do zaprezentowania w naszej gablotce na korytarzu! Właśnie jest! Kto nie widział jeszcze?

Wkrótce kolejne tematyczne wystawy! Planujemy przedstawić twórczość literacką Brandona Mulla, książki historyczne dla młodszych i starszych. Pójdziemy też w kolory jesieni - mamy mnóstwo okładek książek w kolorach żółci, energetyzującego oranżu i szlachetnych brązów.
Nowości inspirują nas nie tylko do czytania!