Z książką na ferie zimowe!

Książki mówią! Naprawdę? A jak? Jak w komiksie! Chmurkami
Są gotowe zabrać się z Uczniami i Uczennicami na ferie! 
Mówią "Zabierz mnie tam!", "Ze mną nie będziesz się nudzić w samolocie!", "Chcę poznać Twoją Babcię!", "Nigdy tam nie byłam!", "Masz czas? Widzimy się!", "Instrukcja obsługi? To proste: Otwórz i czytaj!"

Gazetka na korytarzu, którą przygotowaliśmy przypomina uczniom, że na ferie zimowe można/trzeba/powinno się wypożyczyć książki!
Będzie więcej czasu, warto to wziąć pod uwagę! 
Książki, które prezentujemy na korytarzu są z polecenia uczniów i uczennic! Inspirujcie się!
Można zacząć zupełnie nową przygodę z czytaniem, można kontynuować znaną już serię, można czytać tylko komiksy... Lucky Luke? Tintin? Tytus? Każdy ciekawy! Są też inne interesujące działy... poezja, baśnie, nauki przyrodnicze, historia... Wszystko zgodnie z zainteresowaniami Czytelników. 
Warto mieć przy sobie notatnik. Można dołączyć do grona pisarzy i napisać opowiadanie, pamiętnik z wyjazdu, wiersz czy po prostu zapisać śmieszne zdarzenie.... Na te literackie próby mamy miejsce w gazetce szkolnej TUZINEK! Tuż po feriach będziemy składać trzeci numer w tym roku szkolnym! W osobnym poście przedstawiamy nasze propozycje. Zapraszamy do współpracy!
Tymczasem czytajcie na zdrowie! 

PS Jeśli chcesz poznać chińskie przysłowie, przeczytaj od góry po kolei pomarańczowe litery! Powodzenia! 

Gazetka "Tuzinek" zaprasza do współpracy!


Po feriach zimowych ruszymy z gazetką szkolną TUZINEK nr 3. 
Główne tematy trzeciego numeru to: FERIE, KOTY i POZYTYWNE MYŚLENIE.
Podzielcie się swoimi talentami i przygotujcie coś do naszego pisma.
Czekamy na:
- ankiety: Jakie znasz imiona kotów? (zapytaj przynajmniej 20 osób), Czy zdarza ci się spóźnić na zajęcia, lekcje? Z jakiego powodu? (zapytaj osoby z różnych klas), Czy wydarzyło się coś zabawnego w czasie ferii zimowych? (zbierz anegdotki od młodszych i starszych)
- zabawne rysunki kotów - kot na rowerze, kot w samolocie, kot czytający, kot lecący w balonie, kot i komputer, kot w oknie, kot na statku, kot skaczący na skakance, kot jedzący ulubione danie, kot na drzewie, kot grający na pianinie, itd.
- obrazkowy słowniczek francuski lub angielski ze zwierzętami, mile widziane rysunkowe idiomy,
- pomysły, jak myśleć pozytywnie, jak rozwiązać problem, jak podnieść kogoś na duchu, jak zagadnąć nowego kolegę/nową  koleżankę,
- pomysły na hasła, jak zacząć dobrze dzień np. "Wstawaj szkoda dnia!",
- zdjęcia Waszych kotów i koteczków
- wywiady z babciami, dziadkami o ciekawych zawodach, jakie wykonują,
- lista książek, w których bohaterami są koty,
- artykuł o słynnych kotach lub kotach słynnych ludzi,
- rymy do wyrażenia "Ferie zimowe" np. kule śniegowe,
- opowiadanie lub pamiętnik z ferii zimowych,
- artykuły, ciekawostki do wyboru,
- opis i zdjęcie Waszych kotów lub innych zwierzaków do działu ZWIERZAK NUMERU,
- krzyżówki, zagadki, rebusy i labirynty,
- zadania matematyczne i logiczne,
- czekamy na Wasze pomysły (również na inne tematy).
Rysunki, teksty, zdjęcia - można przynosić do biblioteki szkolnej 
lub wysłać na adres e-mail: alampa@eduwarszawa.pl 
do 28 lutego 2025 r. 
Zapraszamy do współpracy!!!

Dzień Kubusia Puchatka

    18 stycznia to Dzień Kubusia Puchatka. Świetna okazja, aby przypomnieć sympatycznego misia i jego przyjaciół. Pani Alicja zaproponowała kilka aktywności. Kolorowanki rozeszły się szybko i wróciły pełne kolorów! Dzieci wskazywały ulubionego bohatera, wiadomo - Kubusia! Jednak Kłapouchy również ma wielu sympatyków!

    W srebrnych pudełkach znalazły się zagadki literowe. Każdy mógł ułożyć imiona bohaterów książki. Na początku nie było łatwo, a potem... wystarczył jeden rzut oka na litery i już bez układania - uczniowie podawali rozwiązanie! 


    Na tablicę na korytarzu wspólnie z uczniami przygotowaliśmy gazetkę o Kubusiu Puchatku. Teraz każdy może przypomnieć sobie bohaterów książki, słynne miejsca ze Stumilowego Lasu, poznać nazwę wydawnictwa..... Nasza Księgarnia! Wśród informacji było również imię i nazwisko tłumaczki, która była siostrą słynnego poety Juliana Tuwima. Podaliśmy również oryginalny tytuł książki po angielsku - Winnie the Pooh! Gazetkę udekorowały kolorowanki. 

    W bibliotece na monitorze interaktywnym na długich przerwach uczniowie rozwiązywali zadania ortograficzne i rysunkowe, układali również puzzle. 


Okazało się, że dużo osób lubi Kubusia Puchatka i nie tylko najmłodsi! 
Niech żyje Kubuś i wszyscy mieszkańcy Stumilowego Lasu!!! 

Gazetkę na korytarzu zdjęliśmy, teraz wszystkie kolorowanki mamy w bibliotece na wystawie! Tutaj Kubuś zostanie z nami na dłużej!

Zajęcia w Bibliotece Publicznej nr 44

W czwartek 14 stycznia 2025 roku rano wybraliśmy się z klasą 2a do Biblioteki Publicznej dla Dzieci i Młodzieży nr 44. Niektórzy z uczniów znają tę Bibliotekę, ponieważ mieszkają w pobliżu i z niej korzystają. Pani Bibliotekarka przedstawiła uczniom ciekawe książki. Szczególne emocje wywołały te, w których zwierzęta przybierają formę 3D! Paszcza tygrysa wyglądała jak prawdziwa!!! 


Było też wiele innych książek, do których dołączone były specjalne okulary lub zakładki. Patrząc przez nie na ilustracje - świat ulegał zmianie. Zwierzęta się pojawiały, rośliny znikały - magia? 
Uczniowie klasy 2a z przyjemnością buszowali wśród półek, wybierając książki dobrze znane i te zupełnie nowe! Rozmawiali o nich - zgodnie z zasadami - po cichu, czytali, wzajemnie polecali sobie lektury! Prawdziwe spotkanie z Książką!
W czasie zajęć Pani Bibliotekarka oprowadziła wszystkich po bibliotece. Kto był, ten wie, że jest tam dużo uliczek i zakrętów pełnych regałów... z książkami, to wiadomo! 
Z tej biblioteki można również wypożyczyć gry planszowe, czasopisma i płyty. I to jest super! Na miejscu są również dostępne inne atrakcje! Jakie? Sprawdźcie sami! 

Dla zainteresowanych podajemy link do Biblioteki:

Szkolna gazetka TUZINEK nr 2

Rys. Aleksandra A., kl. 3a

Tuzinianie i Tuzinianki!
To druga gazetka w tym roku szkolnym. Co tym razem proponujemy?
Dla naszych Czytelników mamy coś do poczytania i coś do zrobienia! Przeczytajcie listy do Dzieci z Bullerbyn napisane przez klasę 3a, czy Wam również podobały się pomysły bohaterów tej lektury? A które najbardziej?
Na długie wieczory Dalia proponuje najfajniejsze gry planszowe, Janka z Ksenią przygotowały dla Was kolorowankę i krzyżówkę, a Róża rebusy z psami. Są także dwa zadania z książkami wprost z biblioteki szkolnej.
Poznajcie najtrudniejsze dyscypliny zimowe oraz znaczenie słowa śnieguliczka. Zwierzakiem numeru został  sympatyczny Kropek - pies Czarka.
Mamy kilka galerii prac: fotografie Poli, projekty okładek książkowych stworzone przez klasę 6b, a także akwarele Olega! Gratulujemy wyczucia i talentów plastycznych! Mamy też prace literackie Wiktorii i Julka. Przeczytajcie koniecznie!
Pamiętajcie, że każdy Czytelnik naszej gazetki może stać się również jej Redaktorem!  
Zapraszamy do współpracy!
                                                                                 Redakcja

Gazetka w formacie pdf: Tuzinek2_69grudzien24www.pdf
Gazetka z szelestem kartek:  https://pubhtml5.com/ulmp/xxoq/


Podsumowanie projektu "Cogito ergo sum" - W KRAINIE KSIĄŻEK

    Przez osiem tygodni realizowaliśmy projekt Cogito ergo sum. Była to już XII edycja takiej formy nauki i zabawy. Tym razem tematyka była bardzo literacka, na co wskazywał tytuł "W Krainie Książek". Zaczęliśmy w październiku w Miesiącu Bibliotek Szkolnych, a skończyliśmy w grudniu. Najmłodsza uczennica biorąca udział to trzecioklasistka, a najstarsza - z klasy ósmej.  
    Co poniedziałek uczestnicy odbierali karty zadań i przez siedem kolejnych dni mogli szukać rozwiązań. Niektóre pytania były proste, inne wymagały konsultacji, poszukiwań i wytrwałości. Czasem trzeba było coś policzyć, na przykład wiek pisarza, przetłumaczyć z francuskiego tytuł książki, wybrać poprawną odpowiedź albo wskazać błąd! Były również działania kreatywne, twórcze. Na wszystkie zadania można było znaleźć odpowiedź w bibliotece, szczególnie na półkach z nowościami - bo to one były głównym tematem naszego Cogito ergo sum. W sumie zostało rozwiązanych 130 zadań!!! Ta liczba robi wrażenie!
    W najnowszym "Tuzinku" ukaże się kilka zadań z Projektu, aby jeszcze więcej osób spróbowało swoich sił i sprawdziło swoją wiedzę o nowościach wydawniczych!
    Projekt został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, z którego pochodziły środki na zakup nowości.

   Dla najwytrwalszych przygotowaliśmy dyplomy i nagrody książkowe. Nie może być inaczej, kiedy tematem są właśnie książki! Wręczyliśmy je w czasie apelu i wśród wielkich braw. Gratulujemy!!!