Klasa 3b na Targach Książki

 

W piątek 16 maja 2025 roku klasa 3b odwiedziła Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Uczniowie obejrzeli stoiska wystawców przed Pałacem Kultury i Nauki, zdobyli mnóstwo wydawniczych materiałów, a co najważniejsze – poczuli książkową atmosferę!
Następnie udali się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie wraz z uczniami z innych szkół wzięli udział w spotkaniu z pisarzem. To znany wszystkim dzieciom Grzegorz Kasdepke! Opowiedział o sobie, o swoich pomysłach, nie tylko pisarskich, a przede wszystkim o nowych książkach. Młodzi czytelnicy mogli poznać również ilustratorkę Joannę Rusinek. Organizatorzy zaplanowali również czas na zadawanie pytań przez dzieci.
Główną bohaterką spotkania była książka o słynnym pianiście o tytule: „Pan Artur gra nudzie na nosie!”. Młodzi czytelnicy kupili pachnące farbą drukarską książki i otrzymali autograf od twórców. Dedykacje wpisywał Grzegorz Kasdepke, podpis złożyła także autorka rysunków.
Uczniowie klasy 3b wrócili do szkoły pełni wrażeń. Na lekcji opowiadali o spotkaniu, narysowali to, co zapamiętali z Targów. Rysunkowa relacja zostanie wkrótce opublikowana na łamach szkolnej gazetki „Tuzinek” nr 5, można ją obejrzeć na wystawie w szkolnej bibliotece.
Uczniowie klasy 3b mają świetną okazję, aby poznać bliżej życie Artura Rubinsteina. Z książki, którą samodzielnie zakupili! Z książki z imienną dedykacją i podpisami twórców!
Życzymy wspaniałej lektury!

Nowe tytuły w bibliotece zaproponowane przez uczniów

 

Zamieniliśmy stare dobre książki na nowe! Magia? Raczej połączenie sił, dobry pomysł, jeszcze lepsza współpraca! Za środki zebrane w czasie Kiermaszu Książki - zorganizowanego w grudniu, kupiliśmy kolejne NOWOŚCI! Gry rozwijające wyobraźnię typu Story Cubes, drewniane szachy oraz książki, które zaproponowaliście wrzucając karteczki do słoja! Nie mogliśmy spełnić wszystkich zamówień - tyle ich było! A to oznacza tylko jedno! LUBICIE KSIĄŻKI! ZNACIE KSIĄŻKI! 

Każdy zakup otrzymał pamiątkową naklejkę. Kupione książki zostały zaprezentowane na tablicy przed sekretariatem. Z każdą przerwą ubywało książek z wystawy - na Waszą prośbę - wyjmowaliśmy je zza szyby, żeby szły do Was, do dobrych, czytających ludzi! I o to chodziło! I to nas cieszy!

Lista książek:

  • Biuro Detektywistyczne nr 2. Operacja złoto
  • Dom na ulicy Czereśniowej 
  • Dziennik Cwaniaczka. Niezły klops
  • Kamila i konie. Na łonie przyrody t. 3
  • Klub Smutnych Duchów t. 3
  • Kocie ścieżki. Japonia
  • Miecz z lodu - komiks z Kaczorem Donaldem 
  • Najgorszy tydzień życia. Piątek
  • Obrońcy galaktyki - komiks z Kaczorem Donaldem
  • Psyjaciele
  • Sercowe rozkminy Lottie Brooks
  • Sisters. Chcesz moje zdjęcie?
  • Skrzynia władcy piorunów
  • Smerfy na letnisku 
  • Supersi. Spotkanie
  • Szare Smerfy 
  • Szkoła szpiegów na fali 
  • Szkoła szpiegów na wakacjach
  • Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka
  • Wymarzony dom Anne 

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

 

Przypominamy o ważnym książkowym wydarzeniu! Już od czwartku 15 maja ruszają Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Kto się wybiera? Kto bywa na takich czytelniczych imprezach zawsze, a kto idzie pierwszy raz? Można namówić rodziców i rodzeństwo na wspólne wyjście! Organizatorzy zadbali o różnorodność oferty! Wielu wystawców, spotkania z autorami i możliwość zdobycia autografów, warsztaty dla małych i dużych. Wykłady w salach Pałacu Kultury i Nauki, na scenie plenerowej oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej! Kto nie był może zobaczyć wnętrza Pałacu i Muzeum!
W tym roku gościem honorowym jest Republika Korei! Dużo nas różni, ale mamy też wiele wspólnego! 
Wśród autorów, których znacie - możecie spotkać między innymi: Pawła Beręsewicza, Dorotę Gellner, Joannę Jagiełło, Rafała Kosika, Michała Rusinka, a także Marcina Kozioła, który był w naszej Dwunastce  niedawno, bo 5 maja. 
Szczegółowy program znajduje się na stronie wydarzenia:
https://targiksiazkiwarszawa.pl/
Widzimy się na Targach! Do zobaczenia! 

Gazetka TUZINEK zaprasza do współpracy

Szkolna Gazetka TUZINEK zaprasza do współpracy! 

Główne tematy czerwcowego numeru, piątego w tym roku szkolnym to: 

MARZENIA, KSIĄŻKI I WAKACJE.

Czekamy na:

  • ankiety: "Czego chcesz się nauczyć w czasie wolnym od szkoły?", "Twoje marzenie to...", "Książka, której nie mogę zapomnieć to..." ;
  • opisy ulubionych miejsc kultury w Warszawie. Gdzie lubicie chodzić? - domy kultury, kina, muzea, biblioteki, teatry, szkoły muzyczne itd. Podajcie nazwy tych miejsc, napiszcie o atrakcjach, które oferują.;
  • rozmówki w języku francuskim, angielskim przydatne na wakacjach;
  • listę książek ze słowem WAKACJE w tytule - przyjdź do biblioteki i poszukaj;
  • listę polecanych książek dla młodzieży;
  • opisy Waszego hobby - może ktoś zbiera szklane kolorowe kulki i ma ich naprawdę dużo? Może magnesy na lodówce są pamiątkami z podróży, który magnes przebył najdłuższą drogę, a który najkrótszą? Może ktoś haftuje lub tworzy na szydełku ciekawe robótki - chętnie zaprezentujemy pierwszą lekcję tych zajęć dla naszych Czytelników! Szukamy artystów malarzy - przedstawimy ich na łamach naszej gazetki oraz galerię obrazów!
  • krótkie sprawozdanie, wrażenia, zdjęcia z Targów Książki w Warszawie;
  • przepisy na lody, sorbety, lemoniady i inne letnie przepisy;
  • opowiadania, wiersze - tematyka dowolna;
  • krzyżówki, zagadki, rebusy i labirynty;
  • zdjęcia Zwierzaki na wakacjach - w górach, nad morzem, na łódce, na rowerze, w plecaku itd.
  • inne Wasze pomysły!
Rysunki, teksty zdjęcia można przynieść do biblioteki szkolnej lub przesłać na e-maila: alampa@eduwarszawa.pl
Termin: 30 maja 2025 r. (piątek) 
ZAPRASZAMY

Spotkanie z pisarzem Panem Marcinem Koziołem

5 maja na pierwszej lekcji w sali 19 odbyło się spotkanie z Panem Marcinem Koziołem, który zaprezentował uczniom klas 2a, 2c i 3a - swoją książkę "Psyjaciele". Okazało się, że sławni ludzie mieli swoich psich przyjaciół! Markiz - ulubieniec Fryderyka Chopina, Wykop - jamnik Henryka Sienkiewicza czy Boby la Beauté ratlerek słynnej malarski Olgi Boznańskiej. Książka wspomina też Waldka! A to jednak nie pies, to sympatyczny kot!
W trakcie spotkania udało się stworzyć Psyjaciela. Kilka osób rysowało poszczególne elementy sympatycznego zwierzaka i tak powstał pies z plecakiem. Zatem na pewno lubi podróże i nowe miejsca!



Na drugiej lekcji Pan Marcin Kozioł spotkał się z uczniami klas 4b, 5a oraz 6abc. Temat spotkania dotyczył książki pod tytułem "Skrzynia Władcy Piorunów", a stąd już blisko do tematów naukowych! Pisarz mówiło o wynalazkach, z których korzystamy każdego dnia, o naukowcu - Nikoli Tesli, a także o synestezji! W czasie spotkania został przeprowadzony fascynujący eksperyment, który pokazał uczestnikom, że nauka ma wiele tajemnic! Czy wszystkie już zostały odkryte? Na pewno nie! Może wśród naszych uczniów są przyszli naukowcy? Na pewno tak!
Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za wsparcie finansowe tego wydarzenia - literackiego, a także inspirującego do twórczych i naukowych poszukiwań!


Nowy numer gazetki szkolnej TUZINEK

Tuzinianie i Tuzinianki!

To czwarta gazetka w tym roku szkolnym. Wspólnie cieszymy się z wiosny. To widać! Pola złapała wiosnę aparatem fotograficznym, efekty możecie zobaczyć w Fotogalerii. Klasa 2a znalazła wiosenne rymy, a Luba i Jagoda przygotowały tematyczną wykreślankę. 
O gimnastyce mózgu napisał Czarek, narysował również ćwiczenia i mózgową kolorowankę. Poznaliśmy też znaczenie wyrazu hipokamp, choć skojarzenia ze słowem bywały zabawne i bardzo twórcze.  
Uczniowie klas ósmych zaraz będą pisać ważny egzamin, jednak wiedzę zdobywa się również poprzez zwiedzanie, poznawanie, wycieczki i wspólne działania. Zobaczcie, w ilu miejscach byli najstarsi uczniowie naszej Dwunastki!
A co tym razem zostało zgubione w bibliotece? Co trafiło do Galerii Rzeczy Znalezionych? Ta rzecz została znaleziona w jednej z książek... Koniecznie sprawdźcie, co to takiego! 
W tym roku planujemy jeszcze jeden numer gazetki. Letni, wakacyjny i książkowy! Szczegóły wkrótce! Zapraszamy do działania!
                                        Redakcja 
Link do gazetki w formacie PDF: Tuzinek4_71kwiecien25www.pdf
Link do gazetki z szelestem kartek: https://pubhtml5.com/ulmp/uwmk/

Rys. Lucie V., kl. 3b

Majowe obchody

 

Maj to miesiąc wielu historycznych i patriotycznych wydarzeń.
1 maja Święto Pracy 
2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja Święto Narodowe Trzeciego Maja, nawiązujące do uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. 
W naszej szkole mamy również Dzień Patrona, którym są Powstańcy Śląscy. Z tej okazji zawsze przygotowywany jest apel, który w sposób obrazowy tłumaczy młodszym i starszym uczniom dawne dzieje. 
Nawiązując do tych wydarzeń, na gazetce na szkolnym korytarzu zaprezentowaliśmy cytat z Cycerona o historii, a także książki zachęcające do poznawania przeszłości naszego narodu i kraju. Są to między innymi książki z serii "Zdarzyło się w Polsce", "Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży", "Elementarz młodego Polaka", książki z serii "Ale historia..." oraz "Horrrendalna historia Polski". Wiele z tych tytułów zostało zakupionych w ramach pozyskanych środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 
Zapraszamy do czytania!