Gazetka szkolna TUZINEK - START!

Ruszamy z redagowaniem gazetki szkolnej TUZINEK!
Przypominamy, że jest, ma się dobrze i jak zawsze - zaprasza do współpracy. 
Gazetka o tytule nawiązującym do numeru naszej Szkoły ukazuje się co dwa miesiące. Zatem możemy ją nazwać dwumiesięcznikiem. Przed wydaniem kolejnych numerów przedstawiamy propozycje i główne tematy. Jesteśmy otwarci na inne Wasze pomysły! Kontaktować się można osobiście - przychodząc do biblioteki lub pisząc na maila do p. Alicji. 
Główne tematy pierwszego w tym roku szkolnym numeru to:
KSIĄŻKI, JĘZYKI I ZWIERZĘTA.
Czekamy na:
- graficzny napis TUZINEK;
- ankiety: Za co można lubić jesienne długie wieczory?, Czego nauczysz się w tym roku szkolnym? (szachy, łyżwy, malowanie itd.);
- wyjaśnienie na podstawie słownika znaczenie wyrazu TUZIN - przykłady rysunkowe;
- wywiady z uczniami klas pierwszych (czego się uczą, w co się lubią bawić, co robią na przerwach, co rysują, jakie obiady smakują im najbardziej, czy lubią książki, jakich bohaterów książkowych znają, co podoba im się w naszej Dwunastce?);
- artykuły: związki frazeologiczne ze zwierzętami, również w innych językach, ciekawostki o zwierzętach, opis domowego pupila ze zdjęciem lub rysunkiem do działu ZWIERZAK NUMERU:
- poradniki, tutoriale - jak zrobić coś z włóczki, papieru, opis wraz ze zdjęciami lub rysunkami krok po kroku;
- rymy do wyrażenia "zaczytane dzieciaki" (przymiotnik i rzeczownik);
- ciekawostki w językach obcych, wyrażenia, przykładowe słowa, zabawne skojarzenia;
- twórczość własna: wiersze, opowiadania, rysunki;
- książki polecane do czytania - tytuły, serie, krótka charakterystyka dlaczego książka jest ciekawa, może być z rysunkiem, zabawnym komentarzem;
- wywiady z rodzicami, dziadkami o sposobach na nauczenie się języka obcego;
- artykuły w języku francuskim, angielskim;
- krzyżówki, zagadki, rebusy, labirynty, żarciki;
- zadania, łamigłówki matematyczne;
- inne Wasze pomysły.
Wszystkie materiały można przynieść do biblioteki lub przesłać na e-maila: alampa@eduwarszawa.pl
Termin: 11 października 2024 r. (piątek)
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!

Idzie nowe!

 

Kupujemy nowości! To, co doradzają bibliotekarze pracujący z młodymi Czytelnikami, to co sami wskazaliście w czasie Wyborów Książek, to co proponujecie osobiście w bibliotece wrzucając głos do słoja, to czego potrzebujemy! Nowe książki są wspaniałe, pachną pięknie drukiem, obiecują przygody lub ich kontynuację - jeśli będziecie czytać którąś z serii. Przygotowujemy specjalną półkę na nowości, ale jedna... to mało! Tyle zakupów jeszcze w planach! Część nowości prezentuje się zza szyby na szkolnym korytarzu i woła do Was:  - To my! Zauważcie nas! Jesteśmy! Wypożyczajcie i czytajcie! 

Przyjmujemy książkowe propozycje

Do 10 października można jeszcze wrzucić do dużego słoja w bibliotece swoją propozycję książkową. Przyjmujemy tytuły książek, które Was zafascynowały, sprawiły radość, zachęciły do poznawania świata, pozwoliły przeżyć niesamowitą przygodę. Część ze złożonych propozycji zostało już zakupionych w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa! 
Bardzo to przyjemnie - odpowiadać na prośby Małych i Dużych Czytelników!
Zapraszamy do biblioteki!

Wspominamy wakacyjne książki

Wakacje już minęły! Wpadliśmy w rytm porannego wstawania, pakowania plecaków, wysiłków umysłowych i sportowych. Zaczęła się szkoła! 
Przez kilka dni wspominaliśmy w bibliotece - na przerwach i na lekcji z kl. 3b książki, które towarzyszyły nam w czasie wakacyjnych podróży. Wszyscy poczuli, że czytanie bywa bardzo pomocne! Książki pozwalały zwalczać nudę, zapomnieć o długiej, uciążliwej podróży, spędzić miło czas na plaży i w hamaku. Przydały się również, żeby się wyciszyć, odpocząć po pływaniu, grze w siatkówkę czy po wycieczce rowerowej. 
Niektórzy z bohaterów są tak sympatyczni i zabawni, że można by się z nimi zaprzyjaźnić!
Uczniowie uzupełnili zdania tytułami książek i w ten sposób dowiedzieliśmy się, jaka literatura jest najlepsza w czasie wakacji. Wszystkie karteczki zostały zaprezentowane na gazetce na szkolnym korytarzu wraz z książkami, które polecają uczniowie! 
Dziękujemy za wspólne polecanie innym ciekawych książek!
Oto niektóre przykłady z naszej akcji:

Bohater, który jest mi bliski to GANDALF.

Największy ubaw jest przy czytaniu NAJGORSZY DZIEŃ. WTOREK.

Do samolotu zabrałam książkę pod tytułem GARFIELD.

Czuję, że jesienią przeczytam kolejny tom z serii LUKRECJA.

Wakacyjny luz czuję, kiedy czytam HEJ, JĘDREK! GDZIE MOJA FORSA?

Kiedy robiło się nudno, wystarczyła książka pod tytułem HOBBIT.

Na wakacjach tęskniłam za książką pt. SISTERS, która jest w naszej szkolnej bibliotece. 

W wakacje przeczytałam książkę, której nie mogę zapomnieć. Jej tytuł to DWA LATA WAKACJI, a autorem jest Juliusz Verne.

Czuję, że mógłbym się zaprzyjaźnić z BILBO.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Szkoła Podstawowa nr 12 im. Powstańców Śląskich w Warszawie w roku szkolnym 2024/25 będzie realizowała założenia Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz 2.0).

    Celem programu jest wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz rozwój i uatrakcyjnienie zbiorów bibliotek szkolnych, publicznych i pedagogicznych.
W ramach programu nasza biblioteka szkolna będzie realizowała następujące działania:

  • zakup książek wskazanych przez uczniów w ankiecie czytelniczej oraz innych nowości wydawniczych, również w języku angielskim i francuskim, uzupełnienie bazy lektur dla klas 1-3 oraz zakup książek o tematyce historycznej,
  • przeprowadzenie akcji czytelniczych i konkursów z wykorzystaniem księgozbioru bibliotecznego,
  • zakup elementów wyposażenia biblioteki.
    Z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w Polsce w ubiegłym roku wynika, że 43% Polaków przeczytało w 2023 r. co najmniej jedną książkę. Z tego powodu nauczyciele bibliotekarze zachęcają Uczniów, Nauczycieli i Rodziców do korzystania z bibliotek i kontaktu z książką. Czytanie poszerza wiedzę, rozwija wyobraźnię i język, poprawia pamięć i koncentrację, odpręża i relaksuje.

    Od wielu lat w naszej bibliotece szkolnej organizujemy konkursy dla uczniów, akcje promujące czytelnictwo jak np. Mobilna Biblioteka, kiermasz książki, wystawy tematyczne. Uczniowie publikują artykuły o książkach na łamach szkolnej gazetki „Tuzinek”, a Rodzice angażują się w czytanie dzieciom po francusku. Prowadzimy również stronę internetową biblioteki szkolnej, z której można dowiedzieć się o wydarzeniach minionych i planowanych.
      Serdecznie zapraszamy!

Wiedza - ważna rzecz!


Dzień dobry! Mili Uczniowie, Kochani Czytelnicy! 

Oto nowy rok szkolny rozpoczął się i już trwa! Myślimy o tym, co ciekawego zorganizować dla Was, jakie konkursy, akcje czytelnicze i inne wydarzenia. Tak, żeby zachęcić Was do czytania, otworzyć przed Wami fascynujący świat literatury, wysłuchać co lubicie i co polecacie innym. 

W pierwszych tygodniach września zajmuje nas najbardziej - sprawa podręczników! Każdy uczeń musi je mieć! Rozpakowaliśmy mnóstwo kartonów, dźwigaliśmy książki - potwierdzamy - wiedza ma swoją wagę! Jeszcze czekamy na zamówione podręczniki i zeszyty ćwiczeń,  jeszcze prosimy o cierpliwość! Finał już blisko!

Życzymy Wam radości ze zdobywania wiedzy i wiele wspaniałych doświadczeń w nowym roku szkolnym 2024/25!