Wakacje!

Drodzy Uczniowie i Czytelnicy! Przed Wami wyczekane wakacje! Będzie czas na rozwijanie hobby, nauczenie się nowych rzeczy, poznanie świata i siebie! Pamiętajcie, że po wysiłku miło jest poleżeć na hamaku... z książką, a kiedy dłuży się podróż pociągiem lub samolotem można sięgnąć również ...po książkę. One świetnie odnajdują się na plaży i w górach. Lubią zwiedzać nowe miejsca. Pozwalają odpocząć, przeczekać, nie stracić cierpliwości w długiej kolejce do jaskini lub po lody. Dają rozrywkę, wiedzę i poszerzają zasób słów czytającego! Dobrze je mieć pod ręką! W torbie, plecaku czy w kieszeni! KSIĄŻKI???Polecamy!

Nauczyciele bibliotekarze również będą korzystać z urlopu. Zaplanowana jest długa lista "must read", a tam również książki polecane przez nasze Czytelniczki. Pięć tomów wesołych książek pt. "Brygada brawurowych kur" polecane przez Polę z kl. 5b oraz "O kocie, który ratował książki" od Lucie z 2b. Dziękujemy!

O to, aby w wolnym czasie ćwiczyć umysł zadbała Luba i Tosia z kl. 3a. Dziewczynki przygotowały  zeszyt rebusów, krzyżówek! Całe wydanie zrobione jest własnoręcznie i wymagało na pewno wiele pracy! We wrześniu pochwalimy się autorkom wypełnionym zeszytem!

Do zobaczenia!!!



Podsumowanie pracy biblioteki

Praca biblioteki składa się z promocji czytelnictwa, współpracy z uczniami, a także z prac technicznych np.: zakupy książek, zamawianie podręczników, wpisywanie ich do programu MOL, układanie książek. Tutaj chcemy przypomnieć najprzyjemniejszą część pracy biblioteki. Wypożyczanie, konkursy i akcje! Kto brał udział? 

Liczba wypożyczeń w całym roku szkolnym: uczniowie 3 450, nauczyciele 245.

Najwięcej wypożyczeń w klasach: 2b – 453, 3b – 366, 3a – 330, 1a oraz 4a – po 202, klasa 7b – 190.

Z czytelni skorzystało 3 773 uczniów czekając na zajęcia lub spędzając czas po lekcjach.

Tytuł Przyjaciela Biblioteki otrzymała Apolonia K. uczennica kl. 5b.

      

Konkursy:

- konkurs „Dzień dobry w różnych językach”;

- konkurs „Historyczne miasta Polski” dla kl. IV-VIII;

- konkurs „Cogito ergo sum” edycja XIII pt. „Ze świata komiksów” dla kl. IV-VIII;

- we współpracy z nauczycielem bibliotekarzem SP 1 - międzyszkolny konkurs plastyczny „Patron 2024 roku w lapbooku”;

- wiosenny konkurs z Lassem i Mają – dla kl. 2-3

- w ramach Tygodnia Bibliotek konkurs online o Tytuł Mistrza Wyszukiwania Informacji.

 

Akcje:

- „Ile kasztanów znajduje się w słoiku?”

- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych;

- z okazji 11 listopada - „100 pytań o Polskę”;

- Biblioteczny Festiwal Puzzli;

- Dzień Żaby – akcja origami;

- zajęcia w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy” temat: „Moje miasto dawniej i dziś” oraz „Dzień Języka Ojczystego”;

- Dzień Kota;

- „Kocham książki” Walentynki w bibliotece;

- udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek;

- przygotowywanie z uczniami gazetek ściennych promujących czytelnictwo i wystawy książek.


Gazetka TUZINEK. Ukazało się 6 numerów, były wydane w wersji papierowej i jako e-gazetka. Możecie je obejrzeć i poczytać w każdej chwili wybierając po lewej stronie tej strony hasło "gazetka szkolna" lub na stronie szkoły. 

Wakacyjny numer gazetki TUZINEK

 

Tuzinianie i Tuzinianki!
Drodzy Czytelnicy i Redaktorzy! To nasza szósta gazetka TUZINEK w tym roku szkolnym. Już wakacyjna!
Dziękujemy tym, którzy wspierali każdy numer swoimi pracami. Doceniamy tych, którzy odważyli się i pierwszy raz opublikowali swoje pomysły! Liczymy na nich również w następnym roku szkolnym!
Nasz szkolna publikacja pokazała, jak wielu zdolnych uczniów mamy, ile mają zainteresowań i jak pięknie potrafią współpracować!
Wierzymy, że czas wakacji będzie pełen wrażeń! Zobaczycie fascynujące miejsca, poszerzycie grono przyjaciół, nauczycie się nowych rzeczy! Łapcie oddech i promienie słońca!
Do zobaczenia we wrześniu!
                                                        Redakcja 


Link do gazetki w formacie PDF: Tuzinek6_67czerwiec24.pdf (sp12w.edu.pl)
Link do gazetki z szelestem kartek: https://pubhtml5.com/ulmp/tcib/

Książki polecają Kaja i Zoja z kl. 4a

Wracają podręczniki...

 

Wracają podręczniki. Jest ich coraz więcej. Ułożone w stosy zaczynają zajmować kolejne stoliki, a nawet podłogę. Czas na odpoczynek! Pracowały z uczniami rzetelnie, przekazywały wiedzę, podsuwały wartościowe teksty, prezentowały zdjęcia i rysunki. Zadawały również pytania - łatwiejsze i trudne! One również zasłużyły na wakacje!

Przejrzeliśmy niektóre podręczniki i proponujemy zgadywankę. Czy wiecie, z których podręczników pochodzą te teksty? Do jakich przedmiotów służą?

1. Dokończ zdanie: Ułamek, którego licznik jest większy od mianownika nazywa się ułamkiem ________________.

2. Ćwiczenie 4. Przerysuj do zeszytu przedstawione rzutowanie brył. Każdy rysunek uzupełnij rzutem na rzutni III. Możesz skorzystać z przykładu z ćwiczenia 3 ze strony 43. 

3. Okres napoleoński: Podboje Napoleona s. 226, Po III rozbiorze Polski s. 234, Księstwo Warszawskie s. 240.

4. Roślinożercy zjadają soczyste łodygi, liście i owoce różnych roślin, a czasami też korę drzew. Tak odżywiają się na przykład łosie, jelenie i sarny. 

5. Chodź zawsze po chodniku lub drogą dla pieszych. Idź prawą stroną chodnika lub drogi dla pieszych, ponieważ na nich obowiązuje ruch prawostronny. 

6. Last year, my friend Tim and I visited Thailand. Our first stop was the capital, Bangkok. 

7. Dowodem na istnienie atomów i cząsteczek jest zachodzące w przyrodzie zjawisko dyfuzji, w wyniku którego substancje, będące ze sobą w bezpośrednim kontakcie, mieszają się. Przykładem może być zapach ciasta rozchodzący się w powietrzu po całym domu. 

8. Holenderski uczony Simon Stevin odkrył, że ciśnienie przy dnie naczynia nie zależy wprost od ciężaru cieczy, ale od wysokości słupa cieczy. 

9. ... surfer sur Internet en classe, ...lire des magazines au lit, ...regarder un film le samedi, ...faire ses devoirs sur l'ordinateur.

Wakacyjny TUZINEK zaprasza do współpracy!

Szkolna Gazetka TUZINEK zaprasza do współpracy!

Główne tematy ostatniego w tym roku szkolnym to 

HOBBY, KRESKÓWKI I WAKACJE

Czekamy na:

  • rysunek - napis TUZINEK nawiązujący do głównych tematów;
  • ankiety "Która kreskówka jest najfajniejsza?", "Wakacje marzeń to...", "Czego chcesz się nauczyć w wolnym czasie od szkoły?"
  • ulubione miejsca kultury w Warszawie - gdzie lubicie chodzić - domy kultury, kina, muzea, teatry, szkoły muzyczne itd. Podajcie nazwy tych miejsc, krótki opis, itd. 
  • lista książek ze słowem WAKACJE w tytule;
  • opowiadania, w których dzieją się rzeczy niemożliwe;
  • kto wymyślił i gdzie - Kaczora Donalda, kota Garfielda lub Smerfy?;
  • rysunki słynnych postaci z kreskówek;
  • krzyżówki, zagadki, rebusy i labirynty;
  • zdjęcia Wasze  Zwierzaki na wakacjach - w górach, nad morzem, na łódce, na rowerze, w plecaku itd.,
  • czekamy na inne Wasze pomysły!
Rysunki, teksty i zdjęcia można przynieść do biblioteki szkolnej lub przesłać na e-maila: alampa@eduwarszawa.pl
Termin: 13 czerwca 2024 r. (czwartek)


ZAPRASZAMY!

Ogólnopolskie Wybory Książek

     Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek. W maju i czerwcu 2024 r. setki tysięcy uczniów zagłosowało na najciekawsze książki, przeczytane w ciągu ostatnich dwóch lat. To największe w Polsce - i jedno z ważniejszych badań czytelniczych na świecie. Organizatorom zależało na rzetelnym zapisaniu wyników, bez cenzury - i przedstawieniu tytułów, które zdobyły więcej niż jeden głos. To świetna okazja do promowania czytelnictwa bez przymusu. 
    W naszej szkole głosowanie odbyło się w dniach 21-28 maja na godzinach wychowawczych. W klasach 1-3 uczniowie wskazali 162 książki, w klasach 4-6 było 154 tytułów, a klasy najstarsze 7-8 wymieniły 103 książki. Akcja świetnie promowała czytelnictwo i pokazała, że uczniowie czytają! Czy wszystkie książki są wartościowe? Czy każda uczy czegoś dobrego? Czy kształtuje wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka? Niektóre tytuły wymienione przez uczniów świadczą o tym, że jest potrzeba przeprowadzenia lekcji historii  o II wojnie światowej i jej okrucieństwach.
   Wiele tytułów, nawet tych z jednym głosem - nie ujętych w rankingu - jest dobrą wskazówką dla bibliotekarzy, co warto kupić dla biblioteki.
      W każdej grupie wiekowej znalazł się Harry Potter,klasach 1-3 i 4-6 wygrał Dziennik Cwaniaczka. Szczegóły wyników pod tym linkiem: 






Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas 1-3

28 maja w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas 1-3, organizowany przez nauczycieli Dwunastki. Udział wzięło 15 uczniów i uczennic. Prezentowane wiersze były bardzo ciekawe! Te klasyczne, wszystkim znane i takie, które zostały opublikowane niedawno! Poezja rozbrzmiewała w bibliotece i docierała nie tylko do jury konkursu, do uczestników, ale również do postaci literackich ukrytych w książkach, do innych poetów, a nawet Noblistów! Cieszymy się, że dzieci chcą się uczyć nowych tekstów, potrafią je pięknie interpretować, wzruszyć publikę, rozbawić!
Gratulujemy wszystkim uczestnikom! 


Wyniki:
I miejsce Luba O. 3a
II miejsce Antonina J. 3a 
III miejsce Łucja K. 1b
Wyróżnienie Sofija N. 3a
Wyróżnienie Helena S. 3a 

Specjalny numer gazetki TUZINEK o książkach, bibliotekach i wyobraźni

Tuzinianie i Tuzinianki!

Drodzy Czytelnicy i Redaktorzy! To nasza piąta gazetka TUZINEK w tym roku szkolnym. Numer specjalny o książkach, bibliotekach i wyobraźni! Temat bardzo bliski i fascynujący!
Na łamach przedstawiamy stałe działy: Sowi Kącik z zagadką, Suchar miesiąca Poli, Wiersz tematyczny Janki, Galerię prac – nasza Kraina Książek na rysunkach uczniów klasy 1 a. Mamy zdjęcia klimatycznej biblioteki Zoi i Soni. Książki przeczytane i polecane przedstawiają: Lidia i Dalia z kl. 6a oraz Pola z kl. 2b.
Oddajemy głos rodzicom uczniów i nauczycielom –  prezentujemy ich ulubione książki z dzieciństwa! To świetna inspiracja i duża zachęta do czytania dla naszych Czytelników! Dziękujemy za udział w ankiecie i wspaniałe literackie wspomnienia.
Przekazujemy również zaskakującą informację – w naszej bibliotece ściany mają uszy! Szczegóły na stronie 15. Przeczytajcie komiks Stefana, rozwiążcie literackie krzyżówki Anieli, Tosi i Rozalki. Mamy również zagadki!
Poruszamy niełatwy temat nudnych książek. Są takie???
Przedstawiamy Publiczną Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 44 – czeka tam mnóstwo ciekawych książek i nie tylko!
Czytajcie i bawcie się dobrze!    

                     
Link do gazetki w formacie PDF: Tuzinek5_66majwww.pdf (sp12w.edu.pl)
Link do gazetki z szelestem kartek: https://pubhtml5.com/ulmp/jsos/